کد خبر: ۰۱۰۵۹۹4361
  لینک کوتاه:
بانک و بیمه

تکمیل اطلاعات در سامانه سمات شرط اعطای تسهیلات شد

با دستور جدید بانک مرکزی کنترل وام های پرداختی شبکه بانکی به صورت جدی تری انجام می‎شود، به‎طوری‎که بانک‎ها مکلف شدند هر گونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‌‏ و حقوقی را صرفا پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه سمات پرداخت کنند.

به گزارش بانک مرکزی، به تازگی بانک مرکزی در راستای  تقویت نظارت بر کمیت، کیفیت و نحوه مصرف تسهیلات اعطایی نظام بانکی، طی بخشنامه‎ای به بانک‎ها اعلام کرد که اعطای هرگونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‌- حقوقی تنها پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) امکان‎پذیر است.

بر این اساس بانک‎ها و موسسات اعتباری موظفند کنترل‎های داخلی مقتضی برای حصول اطمینان از اجرای مراتب فوق را پیاده‎سازی و اجرا کنند و طبق اعلام بانک مرکزی بدیهی است در صورت قصور، با متخلفان حسب مقررات قانونی برخورد می‎شود. ‌

تاکید بانک مرکزی بر ارائه ۴ خدمت بانکی به صورت الکترونیک

همچنین بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها با اشاره به دستور رئیس جمهوری بر ارائه چهار خدمت به صورت غیرحضوری و الکترونیک توسط بانک‌ها تاکید کرد.

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، بر اساس مصوبه هشتمین جلسه شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تامین مالی تروریسم در خصوص نحوه اخذ اسناد هویتی و نگهداری آن مقرر شده بود که «کلیه اشخاص مشمول موضوع مواد ۵ و ۶ قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی موظفند در اجرای شناسایی کامل اشخاص حقیقی، مشخصات هویتی اعلام شده از سوی شخص حقیقی را با اصل مدارک تطبیق داده و پس از احراز هویت و استعلام برخط از سازمان ثبت احوال کشور و دریافت کد رهگیری تایید نمایند. بدیهی است نگهداری کد رهگیری معتبر در پرونده ارباب قابل استناد است.»

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم حذف مراجعات غیرضرور به مراکز عمومی مانند شعب بانک‌ها، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات اعتباری با ارجاع به این مصوبه شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تامین مالی تروریسم ابلاغ کرده که در خصوص اجرای مفاد نامه رییس دفتر رییس ‌جمهور مبنی بر ارائه برخی خدمات بانکی به صورت الکترونیکی اقدام کنند.

یادآور می‌شود، محمود واعظی در نامه‌ای به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی از دستور رییس جمهور مبنی بر ارائه برخی خدمات بانکی به صورت الکترونیکی خبر داده بود که این خدمات عبارتند از:

۱. کیف پول الکترونیکی
۲. پرداخت اعتباری
۳. پذیرش و جایگزینی استعلام الکترونیکی و حذف کاغذی مستندات معادل در افتتاح حساب، درخواست و دریافت تسهیلات و درخواست صدور و تحویل دسته چک
۴. استعلام الکترونیکی تضمینی بانکی

بانک مرکزی ضمن اعلام این بخشنامه به بانک‌ها اعلام کرده که نسبت به نظارت بر حسن اجرای آن اقدام کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا