کد خبر: ۱۱۰۹۹۹7195
لینک کوتاه:
دسته‌بندی نشدهدولت

سخنگوی دولت: دانش هسته‌ای ترورشدنی نیست/ فردا لایحه بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس می‌شود

سخنگوی دولت گفت: دانش هسته‌ای ترورشدنی نیست و مردم متحدتر نسبت به منافع ملی و در برابر دشمنان ملت شده‌اند.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی ربیعی سخنگوی دولت امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، با تسلیت شهادت شهید محسن فخری زاده گفت: روز جمعه حادثه تلخی به روشی بزدلانه جامعه ایران را متاثر کرد. دولت شهادت فرزند جامعه علمی ایران را به مقام معظم رهبری، مردم شریف و صبور، جامعه علمی کشور و خانواده ایشان تبریک و تسلیت عرض می کند.

ربیعی افزود: این ترور وحشیانه، پدری را از خانواده خود، دانشمندی را از جامعه دانشگاهی و شهروندی افتخار آفرین را از ملت ما گرفت اما هرگز نخواهد توانست به هدفی فراتر از این دست بیابد.

وی ادامه داد: قطعاً تروریست‌ها به اهداف خود نخواهند رسید. دانش هسته‌ای و دفاعی ما ترور شدنی و برگشت پذیر نیست. مردم ما هم نه تنها متاثر از عملیات روانی این ترور قرار نگرفتند بلکه هوشمندتر و متحدتر نسبت به منافع ملی و در برابر دشمنان واقعی ملت ما شده اند.

سخنگوی دولت گفت: این ترور نشان داد که کاملا حساب شده و با برنامه ریزی قبلی برای دستیابی به چند هدف از جمله به هم زدن آرامش روانی جامعه، ناامید کردن مردم از دستیابی به پیروزی در به عقب راندن فشار حداکثری، ایجاد سردرگمی در استراتژی ایران و واداشتن به بازی در زمین دشمن، برهم زدن امنیت منطقه و مسدود کردن روزنه های صلح و آرامش، و به هم خوردن فضای امنیت جهانی با توجه به تغییرات پیش رویی که فرصتی برای احقاق حقوق ملت ایران فراهم می آورد و این تروریست ها خود را بازنده آن می بینند، طراحی و اجرا شد.

ربیعی با بیان اینکه تروریست ها به ضعف بنیادی خود آگاهند و می دانند موتور پیشرفت های علمی ایران را نمی توانند متوقف کنند، گفت: آنها در مقابل عزم و اراده ایران و ایفای نقش موثر در صلح، امنیت و جامعه جهانی و باز داشتن ایران از برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای، اقدامی زبون و حقیرانه سامان دادند.

وی تاکید کرد: تروریست ها با شگرد شیطانی سعی در جبران ضعف خود دارند. آنها در همراهی با پادوهای رسانه ای خود می کوشند با بزرگنمایی اقدام حقارت آمیزشان و لاپوشانی نیات سیاسی پلیدشان به ذهن و اراده ما رخنه کنند که البته چنین اجازه‌ای پیدا نکرده و نخواهند کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: برخلاف آنچه گاهی در رسانه‌های بیگانه شنیده می‌شود، در این مورد خاص، سازمان‌های جاسوسی و تروریستی به رغم همه ادعاهای زیاد خود، زیر پوشش ما قرار داشتند و محل وقوع و هدف ترور پیش بینی شده بود و با کمی دقت و رعایت پروتکل های حفاظتی می توانستیم این جنایت را ناکام بگذاریم.

ربیعی افزود: در همین حال، دستگاه های امنیتی مثل همیشه، برای بهبود هرچه بیشتر رویه های امنیتی و اطمینان از عدم تکرار این اتفاق های ناگوار تمام تلاش خود را بکار خواهند گرفت.

وی تصریح کرد: دولت از همان نخستین ساعت های انتشار بیانیات مقام معظم رهبری، بر اساس دو رهنمود ایشان، خود را متعهد کرد که دستور کار خود را در این رابطه بر بسیج تمام قوا برای پیگیری و مجازات عاملان و آمران این جنابت و ثانیاً اطمینان از تداوم راه پرفروغ شهید فخری زاده و مجموعه ای بزرگ از دانشمندان ما در صنایع گوناگون با شتابی توقف ناپذیر و اراده ای راسخ تر از قبل، سامان بدهد.

سخنگوی دولت گفت: در راستای این تعهد، این حق برای ملت ایران محفوظ است که پاسخی قاطع که خود، «کیفیت، ابعاد، زمان و مکان آن» را تعیین خواهد کرد داشته باشد.

ربیعی در ادامه با اشاره به محدودیت‌های کرونایی، اظهار کرد: پس از اعمال تعطیلی های گسترده و رعایت رضایت‌بخش مردم آمارها نشان می‌دهد تعداد بستری ها کاهش پیدا کرده و روند نزولی دارد.

وی خاطرنشان کرد: با این روند پیش بینی می‌شود مرگ و میر در آینده کاهش خواهد داشت. گزارش‌ها حاکی است اکثر استان‌ها نسبت به هفته‌های قبل وضع بهتری را دارند. نگرانی این روزهای ما در استان‌های جنوبی است.

سخنگوی دولت گفت: به خاطر زمستان، این استان‌ها همراه با روشن شدن وسایل گرمایشی و بسته شدن پنجره‌ها، جابجایی هوا و تهویه مناسب با مشکل روبرو خواهد شد؛ بنابراین به شهروندان استان‌های جنوبی توصیه می‌کنیم از اجتماعات فامیلی و غیر ضرور در منازل و محل های سربسته خودداری کنند.
مجموع مبتلایان به ویروس کرونا حدود ۳ درصد جامعه هستند
ربیعی گفت: در این مرحله برنامه اصلی برای قطع شیوع تمرکز بر روی قطع حرکت ویروس بوسیله مبتلایان است. مجموع مبتلایان به ویروس کرونا حدود ۳ درصد جامعه هستند. شناسایی آنها را شروع کرده‌ایم و ردیابی ها برای قطع انتقال و تسری ویروس با شدت ادامه خواهد داشت. از هموطنان مبتلا می خواهیم با مراعات، عدم تماس و خود قرنطینه کردن به مسئولیت خود در قبال دیگران عمل کنند.

وی تاکید کرد: انتظار می رود انتشار ویروس با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را متوقف کنیم؛ از مردم می خواهیم برای کمتر شدن انتقال ویروس کمک کنند. اگر مبتلایان همکاری کرده و قرنطینه را رعایت کنند بدون آسیب به معشیت مردم کار را ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: همچنین بنابر گزارش ارائه شده از بهبود مسیر رشد اقتصادی از فصل دوم ۱۳۹۹ پیش بینی می شود که در پایان سال به رغم فشارها و جنگ اقتصادی و با وجود اینکه رشد ارزش افزوده نفت و گاز طبیعی ما کاهش داشته است. در گروه کشاورزی ۲.۱ درصد، صنایع و معاون ۳.۳ درصد، در صنعت ۶.۳ درصد و خدمات ۱ درصد رشد خواهیم داشت.

ربیعی ادامه داد: بنابراین رشد تولید ناخالص داخلی ما به ۱.۱ درصد و رشد ناخالص داخلی بدون نفت ۱.۸ درصد در پایان سال خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه هنوز در حال تکمیل است و لذا اجازه دهید بودجه نهایی شود و سپس شاخص های بودجه و میزان فروش نفت و قیمت را تشریح کنیم ولی آنچه که قطعی است اینکه دولت سعی می کند جبران کاهش قدرت خرید را در حقوق کارکنان و بازنشستگان انجام دهد.

سخنگوی دولت گفت: از سوی دیگر طبیعتا میزان فروش نفت کشور نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت و دولت این درآمد اضافی را صرف سرمایه گذاری‌های زیربنایی و تکمیلی خواهد کرد. بودجه جاری وابسته به نفت نخواهد بود و تلاش شده است که حتی در جاری نیز وابستگی کمتر شود.

ربیعی خاطرنشان کرد: هر چه از نفت به دست آید خرج حمایت از توسعه زیرساختی کشور و حمایت اجتماعی و معیشتی از مردم خواهد شد. بنابراین وابستگی بودجه به ویژه بودجه جاری به نفت افزایش نخواهد یافت.

وی بیان کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از منابع ناشی از مولد سازی دارایی‌ها، واگذاری شرکت‌ها و افزایش مشارکت مردم در اقتصاد، فروش اوراق مدت دار، فروش اوراق نفتی استفاده خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: نکته مهم این است که باید سیاست انبساطی برای تحرک در اقتصاد ایران در بودجه به کار رود. البته این سیاست انسباطی به هیچ وجه منجر به رشد نفدینگی نخواهد شد.

ربیعی با اشاره به روز جهانی معلولان، گفت: این روز را به همه توان خواهان، جامعه توان خواهان و خانواده آنها تبریک می گویم. بدون شک بهره مندی از فرصت‌های برابر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بخشی از حقوق مسلم جامعه توان خواهان کشور است.

وی افزود: میزان سیاستگذاری، برنامه ریزی و اقدام مناسب برای این افراد سنجه‌ای است برای دولت‌ها و از طرفی میزان انسانی و اخلاقی بودن یک جامعه نیز به میزان احترام و رعایت حقوق فردی و شهروندی به معلولان عزیز وابسته است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت مبتنی بر نظریه توانمندسازی، برنامه های خود را در هفت سال گذشته پیرامون این جامعه مدنظر داشته است. پیشگیری از معلولیت یکی از برنامه های مهم دولت بوده است. بیش از ۵/۴ میلیون نوزاد و کودک ۳ تا ۶ سال مورد غربالگری شنوایی و پیشگیری از تبلی چشم قرار گرفته‌ و حدود ۴۰۰ هزار نفر نیز مشاوره ژنتیک دریافت کرده‌اند.

ربیعی گفت: واگذاری بیش از ۱۰۴ هزار واحد مسکونی به افراد دارای معلولیت و آماده سازی ۳۶ هزار واحد دیگر برای واگذاری و همچنین ۲۵ هزار منزل مسکونی معولال به منظور افزایش دسترس‌پذیری و افزایش استقلال متناسب‌سازی شده است.

وی افزود: ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه، بیش از ۴۸۰ هزار فرد دارای معلولیت در مناطق روستایی و محروم تحت پوشش قرار گرفتند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دیروز روز مجلس بود و فردا سالگرد همه‌پرسی تاریخی قانون اساسی است، گفت: این دو مناسبت نمادین نشان می دهد که اساس جمهوری اسلامی بر یک اصل بنیادین به نام انتخابات و همه پرسی استوار شده است. یعنی برخلاف اکثر نظام‌های انقلابی قرن گذشته که در دل یک فضای مسلحانه و جنگی متولد شده اند حاکمیت برخاسته از انقلاب اسلامی از همان ابتدا در دل فضای انتخاباتی و همه پرسی شکل گرفت.

ربیعی گفت: فرصت را مغتنم شمرده روز مجلس را به همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبریک عرض می‌کنیم. بدون تردید صندوق های رای متنضمن آرمان‌های انقلاب اسلامی، امام راحل و قانون اساسی ما و نیز تداوم دهنده حضور مردم در اداره امور کشور است.

وی تاکید کرد: ۱۲ آذر روز همه پرسی قانون اساسی است یعنی اینکه ایران میهن قانون اساسی است. هویت ملی ما در چنین روزی با قانون اساسی عجین شد. قانون اساسی نهادی است که در تکوین آن در همه مراحل انتخاباتی و همه‌پرسی، همه ملت با همه رنگ‌ها و تنوعات قومی و سیاسی مشارکت کردند.

سخنگوی دولت گفت: قانون اساسی ظرفیت های بالایی دارد که می‌تواند در مواجهه با آزمون های زمانه در معرض ظرفیت سازی قرار بگیرد. قانون اساسی کشور ما در حقیقت یک متن مردمی و یک «مردم نامه» درخشان است.

ربیعی تصریح کرد: این سند درخشان از همان ابتدا حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش را یک حق الهی می‌داند. قانون اساسی به این ترتیب یک بار برای همیشه به آن شبهه قرون وسطایی که میان حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و باور توحیدی، القای تضاد می‌کرده پاسخ تاریخی داده است. حقوق شهروندی روح و بنیاد قاتون اساسی را تشکیل می‌دهد و بنابراین تدوین منشور حقوق شهروندی به تنهایی حکایت از ظرفیت‌های بی بدیل این سند استوار است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر اقدام فوری برای لغو تحریم ها گفت: در جلسه روز یکشنبه دولت، جناب آقای امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور طرح نمایندگان را در دولت مطرح کرد. اعضای دولت نیز در رابطه با موضوع بحث و بررسی کردند.

وی افزود: به نظر دولت، موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت هر گونه تصمیم درباره برجام و برنامه های هسته ای براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فراقوه ای بوده است و هیچ نهاد و قوه ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند و به نظر می رسد مجلس هم نمی‌تواند در این موضوعات وارد شود و قطعا شورای نگهبان در مورد این طرح به این موارد توجه خواهد کرد و به محدودیت‌های قانونی، ملاحظات و مصالح ملی توجه خواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: آنچه در عنوان طرح نمایندگان آمده، برداشت تحریم‌ها است. انباشت اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و همینطور عدم اجرای پروتکل الحاقی منجر به دائمی شدن تحریم ها می‌شود، در اینصورت دیگر به مذاکرات هسته‌ای و برجام نیازی نبود.

وی ادامه داد: ما قبل از برجام، پروتکل الحاقی را اجرا نمی کردیم و صدها کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار داشتیم اما همچنان ذیل سخت‌ترین تحریم های چندجانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم. بنابراین اگر هدف از طرح آنطور که در عنوان آن آمده «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» باشد، بر اساس تجربه های پیشین، این طرح شامل کیفیت غنی‌سازی و عدم اجرای پروتکل الحاقی، کمکی به لغو تحریم ها نمی‌کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: امروز بیش از ۳ تن اورانیوم غنی شده در اختیار داریم و ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می کنیم که این میزان تقریبا و حدودا با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می‌کند. بنابراین برجام تاثیری بر حجم و کمیت عددی اورانیوم غنی شده هم نداشته است. به این ترتیب، هیچگونه جای نگرانی نیست. امیدواریم هر تصمیمی گرفته می شود، همه جوانب آن سنجیده شود.

دولت وارد حاشیه‌ها نمی‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روز گذشته چندتن از نمایندگان منتقد در جریان بررسی طرح اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها و یا در قالب توئیت، حملات تندی را علیه دولت مطرح و دولت و رئیس‌جمهور را متهم به «مخابره پیام ضعف به غرب و امریکا» کردند،نظر شما در خصوص این اظهارات چیست؟ گفت: تصمیم همه ما در دولت و تاکید رئیس‌جمهور این است که وارد نزاع های سیاسی بیهوده نخواهیم شد. امروز مسئله اصلی عبور دادن مردم رنج کشیده از این جنگ اقتصادی است؛ مردم به اندازه کافی از تحریم‌ها و جنگ اقتصادی آسیب دیده‌اند.

وی اضافه کرد: متاسفانه این روزها شاهد برخی الفاظ ناشایست نسبت به معتمدین مردم و رهبری هستیم؛ ارزش والای افرادی همچون آقای ظریف با این سخنان خدشه‌دار نخواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: متاسفم که عده‌ای فاصله بین نقد و انتقاد و تهمت‌های دروغ آمیز را نمی دانند و آداب حکومت‌داری بر مردم را رعایت نکرده و برآیند فضیلت جامعه نیستند. البته خوشحالیم که مردم به این نوع ادبیات اهمیت زیادی نمی دهند. به تجربه تاریخی خودم معتقدم سال‌هایی که در آن به سر می بریم از حساس ترین و مهمترین سال‌های حیات ما در دهه های اخیر است.

ربیعی گفت: موجودیت ایران، اقتدار ایران و ثبات و پایداری زندگی مردم دلبسته به تصمیمات درست است. نباید عده‌ای با اهداف کوتاه مدت سیاسی آنچنان سخن بگویند که برای آینده کشور فضای نامناسب ایجاد شود. ما به سرمایه های اجتماعی و اعتماد مردم بیش از هر زمانی نیازمندیم. مردم قاضی نهایی هستند و در دورانی که همه چشم ها به تحولات ایران دوخته شده بیشتر به دیدگاه‌ها و منش ها پی می برند.

وی ادامه داد: در نهایت تاکید می‌کنم دولت وارد این حاشیه‌ها نمی‌شود و گذراندن جامعه در این مراحل سخت رسالت امروز دولت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا