کد خبر: 280103156373
جامعه و فرهنگروزنامه

« عصراقتصاد» گزارش می دهد؛ طرح ترافیک خبرنگاری؛ مزیتی که عامل تبعیض می شود

مسئولان شهری به منظور کاهش تردد اتومبیل‌های شخصی در مناطق پرتراکم، اقدام به تهیه طرحی میکنند که در مناطق تعیین شده شهری فقط تعداد خاصی از اتومبیل‌های شخصی که واجد شرایط هستند بتوانند ورود داشته باشند؛ طرحی که در شهر تهران نیز به صورت ویژه در دستور کار مدیران شهری قرار گرفت و اکنون در حال اجراست.

گروه اجتماعی- با گسترش شهر‌ها و و سایل نقلیه عمومی، مدیران شهری به این نتیجه رسیدند که میزان رشد راه‌های شهری به نسبت اتومبیل‌ها به گون‌های نیست که از ترافیک پرتراکم جلوگیری کند و حتی افزایش ساختار‌های حمل ونقل عمومی نیز نمی تواند مانع از حجم بزرگ ترافیک در بخش‌هایی از شهر شود از این روی به مرور موضوع منطقه محدوده ترافیک در شهر‌ها شکل گرفت.

بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران حداکثر سه درصد از کل مجوز‌های طرح ترافیک به موارد خاص ازجمله خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری اختصاص‌یافته است. این مجوز‌ها به آن دسته از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری اختصاص می‌یابد که به جهت انجام رسالت اطلاع‌رسانی و تسهیل مأموریت‌های مرتبط با تولید خبر، گزارش و تصویر به این مجوز نیاز دارند.

بر اساس آیین‌نامه تصویب شده، خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری باید به‌موجب قرارداد کار معین (دائمی یا موقت) در یک نشریه، خبرگزاری یا پایگاه خبری اشتغال داشته باشند و مدرکی دال بر اشتغال مستمر به مشاغل مذکور در این آیین‌نامه ارائه دهند.

همچنین خودروی متقاضیان دریافت این مجوز‌ها باید دارای پلاک شهر تهران باشد. متقاضیان دریافت این مجوز‌ها باید پس‌ازآنکه اطلاعات فردی و مشخصات خودروی خود را در سامانه my.tehran.ir وارد کردند، مدارک موردنیاز را نیز بارگذاری کنند. در نتیجه نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا هر قسمت دیگری در شهرداری ندارند.

برای دریافت طرح ترافیک خبرنگاری در سال ۱۳۹۷ برخلاف سنوات گذشته، کارت خبرنگاری مبنای تخصیص مجوز نیست، بلکه متقاضیان باید طبق آیین‌نامه، مدارک زیر را ارائه کنند:

الف) معرفی‌نامه: معرفی‌نامه خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری باید از سوی موسسه مطبوعاتی محل اشتغال ایشان (روزنامه، خبرگزاری و …) در قالب نامه‌ای به‌عنوان سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران تنظیم و در آن مشخصات فرد متقاضی، شماره خودرو و زمینه کاری وی درج شود. درصورتی‌که متقاضیان نتوانند از یک موسسه خبری معرفی‌نامه ارائه دهند، معرفی‌نامه تشکل‌های صنفی مجاز خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان نیز قابل‌قبول است. معرفی‌نامه‌ها الزاماً باید با امضای بالاترین مقام مسئول نهاد صادرکننده ارائه شود و مسئولیت محتوای آن‌ها با موسسه مطبوعاتی یا تشکل صنفی امضاکننده است.

ب) مدرک دال بر اشتغال مستمر به کار خبری: منظور از مدرک دال بر اشتغال مستمر به کار خبری نیز بیمه خبرنگاری است؛ اعم از اینکه فرد متقاضی توسط موسسه محل اشتغال خود بیمه تأمین اجتماعی شده باشد یا تحت پوشش بیمه خبرنگاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشته باشد.

درصورتی‌که متقاضی هیچ‌یک از دو بیمه فوق را نداشته باشد، برای اثبات اشتغال مستمر کنونی خود به کار خبری، باید ۱۰ نمونه از آثار منتشرشده با امضای خود در مطبوعات و رسانه‌ها را که متعلق به شش ماه پایانی سال ۱۳۹۶ باشند، ارسال کند.

بر اساس این طرح، به غیر از خودرو‌های در اختیار حملونقل عمومی و خودرود‌های متعلق به فعالیت‌های اورژانسی و تامین امینت، سایر خودرو‌های شخصی با محدودیت‌هایی برای ورود به مناطق پرتراکم ترافیکی مواجه میشوند. این محدوده و شرایط در شهر‌های مختلف جهان و با مکانیزم‌های مختلفی صورت میگیرد.

سخنگوی شهرداری تهران جزئیات ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری و کارت بلیت خبرنگاری را تشریح کرد.عبدالمطهر محمدخانی در جمع خبرنگاران در تشریح روند ثبت‌نام خبرنگاران برای طرح ترافیک سال ۱۴۰۳ گفت: ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران برای سال جاری تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه تمدید شده و خبرنگاران می‌توانند برای ثبت‌نام از طریق درگاه و اپلیکیشن «شهرزاد» اقدام کنند.

وی افزود: پس از اتمام ثبت‌نام‌ها در مورد تعیین سهمیه و تعداد آن اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌گیرد و قطعا تا زمان تصمیم‌گیری نهایی و تخصیص سهمیه‌های جدید طرح قبلی دارای اعتبار خواهد بود.

محمدخانی ادامه داد: اولویت شهرداری تهران ارائه خدمت در سامانه «شهرزاد» است که ازطریق درگاه اینترنتی و اپلیکیشن قابل دسترسی خواهد بود؛ اما خبرنگارانی که در سامانه تهران من ثبت‌نام کرده‌اند نیز اطلاعاتشان به سامانه «شهرزاد» انتقال پیدا خواهد کرد و مشکلی پیش نمی‌آید.

وی درخصوص افزایش سهمیه کارت بلیت‌های خبرنگاران نیز افزود: شورا تصمیم‌گیری در این خصوص را به کارگروه مربوطه واگذار کرده و این کارگروه باید تصمیم نهایی را بگیرد ؛اما پیشنهاد ما افزایش میزان کارت‌بلیت‌های متروی خبرنگاری است که در حال حاضر ۴۰۰ هزار تومان است.

سخنگوی شهرداری تهران در پاسخ به موضوع واگن‌های مترو و تأییدی که باید از سوی وزارت کشور انجام شود نیز گفت: آنچه که می‌توان گفت این است که اصل قرارداد و احیای آن و همچنین توافقی که انجام شده، بدون همراهی دولت و رئیس‌جمهور امکان‌پذیر نبود. براساس آنچه که از سوی سخنگوی دولت نیز مورد اشاره قرار گرفته دولت راهبرد جدی‌ دارد و پیگیر این موضوع است. امیدواریم زودتر این فرایند طی شود چراکه قطعا طی شدن سریع‌تر این فرایند به نفع مردم تهران خواهد بود. امیدواریم زمستان سال جاری اولین محموله واگن‌ها وارد کشور شود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا