کد خبر: 08109910000
روزنامهمجلس

مجلس امروز جمع‌بندی خود را از دخل و خرج سال آینده کشور اعلام می‌کند

علی نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت توصیه کرد خود ساختار بودجه 1400 را اصلاح کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این توصیه به دولت که بودجه را اصلاح کرده و مجددا به مجلس شورای اسلامی ارائه کند، درباره افزایش قیمت فولاد و سیمان اظهار کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت قول داده ظرف این هفته قیمت فولاد را به کمتر از ۱۰ هزار تومان برساند.

به گزارش ایسنا، علی نیکزاد در حاشیه جلسه غیرعلنی  دیروز مجلس شورای اسلامی برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در نشست خبری با تسلیت ایام فاطمیه، گرامیداشت حماسه ۹ دی و سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی، گفت: بودجه سند و چارچوب و ابزار حکمرانی است از نظر قانونی باید کلیات آن در کمیسیون تلفیق به رای گذاشته شود و بعد مجلس شورای اسلامی درباره آن تصمیم نهایی را اتخاذ کند اما بودجه مشکلات عدیده‌ای دارد برخلاف سیاست‌های کلی وابستگی به نفت افزایش یافته و از نظر تراز عملیاتی کسری قابل توجهی دارد. متاسفانه بودجه برای انجام پروژه‌های عمرانی کاهش یافته است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به دولت برای اصلاح ساختار بودجه توصیه‌هایی داشتند که شاهد اصلاح ساختار نیستیم ما اصلاح ساختار را در بودجه نمی‌بینیم رئیس  جمهوری هم نامه‌ای به مقام معظم رهبری فرستاده‌اند و ایشان پاسخی را بیان کرده‌اند مبنی بر این‌که اگر بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز بفروش می‌رسد باید مازاد براین میزان به صندوق توسعه و ۱۴.۵ درصد به شرکت ملی نفت و الباقی برای بدهی‌های گذشته داده شود لذا اگر تبصره چهار بودجه درباره‌ی تامین منابع عمومی و بحث صندوق توسعه ملی محقق نشود باری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان به بودجه تحمیل خواهد شد لذا دولت باید اقدام عاجل انجام دهد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رئیس  مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس  جمهور این موارد را مطرح کرده که باید دولت لایحه بودجه را اصلاح کند و مجدد به مجلس بدهد. بودجه سال ۱۴۰۰ یک ریل گذاری است چون در اولین سال کاری مجلس یازدهم و آخرین سال کاری دولت دوازدهم بوده و باید اصلاح شود، چون اگر اصلاح نشود در سال بعد تورم سنگینی را شاهد خواهیم بود پس زمان باقی مانده بسیار طلایی است مسئولان دولتی با نمایندگان تلفیق جلسه‌ای برگزار کنند تا بودجه به صورت دقیق و مبتنی بر اصلاح ساختار، اصلاح شود. ما کشوری ثروتمند اما با دولت‌های فقیر هستیم نباید مبانی مالیاتی مبتنی بر گرفتن مالیات از اقشار پایین دست و کارمندان بوده و شاهد فرارهای مالیاتی باشیم.

نیکزاد در توصیه‌ای به دولت اظهار کرد: اشکالات فنی بودجه را اصلاح کرده و بودجه عملیاتی ارائه کند که نتیجه آن تحمیل تورم نباشد و زیرساخت‌ها توسعه پیدا کند و به عدالت اجتماعی نزدیک‌تر شویم. اینها با اصلاح ساختار میسر می‌شود موضوعی که مجلس شورای اسلامی برای آن وقت گذاشت و مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که بودجه عملیاتی شود.

وی همچنین یادآور شد که اگر کمیسیون تلفیق به کلیات بودجه رای ندهد عملا وارد بررسی جزییات آن نخواهد شد.

مجلس جمع‌بندی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را فردا اعلام می‌کند

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در توضیح جلسه غیر علنی امروز مجلس درباره کلیات بودجه ۱۴۰۰، گفت: رئیس  مجلس در جلسه علنی سه شنبه جمع بندی مجلس را در این باره اعلام می‌کند.

محمدحسین فرهنگی اظهارکرد: در این جلسه رئیس  کمیسیون تلفیق بودجه و رئیس  مرکز پژوهش‌های مجلس بحث‌ها و دیدگاه‌های خود را ارائه کردند. بخشی از این دیدگاه‌ها مربوط به نوآوری‌هایی بود که باید در بودجه سال جدید و سال آینده لحاظ شود تا برخی از ساختارهای ناصحیح بودجه‌ریزی جاری کشور را در نظام مالیاتی و در سایر بخش‌ها تغییر دهد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در این جلسه کلیات بودجه هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: ۱۰ نفر از همکاران، ۵ نفر مخالف کلیات و ۵ نفر موافق کلیات بودجه دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. مخالفان کلیات بودجه معتقد بودند امکان اصلاح کلی لایحه بودجه وجود ندارد و ایرادهایی را در ناحیه درآمدها، هزینه‌ها و کسری‌های واقعی بودجه را با ذکر اعداد و ارقام و جزییاتی که مربوط به بودجه تقدیمی دولت بود، بیشتر مورد توجه قرار دادند.

فرهنگی اضافه کرد: موافقان کلیات لایحه بودجه هم معتقد بودند که ما نباید فرصت‌سوزی کنیم چرا که یک فرصت تاریخی در اختیار مجلس قرار گرفته است و دولت هم مسیر درآمدها و هزینه‌ها را تا حدودی باز گذاشته و مجلس هر تغییر و اصلاحی را می‌تواند در این مسیر انجام دهد.

وی افزود: از جمله این پیشنهادها، پیشنهاد رئیس  کمیسیون تلفیق بودجه بود که می‌توانیم به صورت دوسقفی بودجه را تنظیم کنیم. بخشی را در حد آنچه که واقعی و عملیاتی می‌دانیم و بخشی را هم در محدوده‌ای که مدنظر دولت است البته با وقفه‌ای اجرا کرد. البته نمی‌توان در ابتدای بودجه به سقف دوم اجازه اجرا داد.

وی یادآور شد: رئیس مجلس شورای اسلامی هم جمع‌بندی اولیه‌ای داشت و مقرر شد قبل از شروع رسمی و علنی جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس، بحث خود را تکمیل کند و جمع‌بندی را در مجلس ارائه کند. لذا در این جلسه هیچ‌ رای‌گیری انجام نشد و هیچ تصمیم مشخص هم اتخاذ نشد.

سخنگوی هیات رئیس ه مجلس ادامه داد: در تبیین موضوع هم در چارچوب‌های کلی بودجه سال ۱۴۰۰ و نوآوری‌هایی که می‌توان در آن اعمال کرد و هم در ارتباط با مخالفت و موافقت با کلیات، بحث‌ها نسبتاً خوبی انجام شد و در دیدگاه مجموعه نمایندگان حاضر آثار خود را بر جای گذاشت.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا