کد خبر: ۱۶۰۵۰۰40903
  لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

مظاهری، رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی بیان کرد: سوءاستفاده مدیران بورسی از اطلاعاتِ پنهان

به گفته رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی، مدیران بورسی از اطلاعاتِ پنهان به نفع خودشان استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طهماسب مظاهری با اعتقاد بر اینکه تصمیمات ۱۶ سال اخیر موجب ایجاد مشکل و نبود تعادل در شاخص‌های کلان اقتصادی بوده است، گفت: امروز با یک تورم کم‌سابقه روبه‌رو بوده‌ایم.

او با یاداوری تورم ۴۵ درصدی در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد اظهار کرد: در سال‌های اخیر این تورم به‌صورت انباشته تجمیع شده و قدرت خرید مردم را به‌شدت کاهش داده است.

مظاهری درعین‌حال جبران این کاهش قدرتِ خرید را مسئله‌ای «انجام‌نشده» دانست و نتیجه آن را کوچک شدنِ سفره مردم و افزایش بدهی‌های دولت عنوان کرد.

قرضی که روحانی از مردم گرفت

او همچنین فزونی گرفتن کسری بودجه را موجب رشد نقدینگی دانست و افزود: آقای روحانی در حوزه بازار سرمایه فرمودند که ما از مردم پول قرض کرده‌ایم که در قالب اوراق مشارکت و قرضه از سوی دولت خرج شد و هیچ منبعی برای بازپرداخت آن پیش‌بینی نکرده است.

مظاهری خاطرنشان کرد: دولت آقای رئیسی با بدهی‌هایی روبه‌رو است که به تعبیر رئیس‌جمهوری قبلی از مردم قرض گرفته شده است.

او درعین‌حال تاکید کرد پولی که دولت از بانک مرکزی قرض می‌گیرد، قابل بازپرداخت بوده است ولی آنچه از جیب مردم بر می‌دارد، قابل به تعویق افتادن، نیست. بازپرداختِ بدهیِ مردمی باید به‌موقع انجام گیرد و لذا بدین منظور باید درآمدی وجود داشته باشد.

بلایی که دولت بر سر بورس آورد

مظاهری در تشریحِ دیگر معضلات پیش روی دولت سیزدهم گفت: آن دسته از مردم که در بازار بورس اقدام به حفظ دارایی خود کردند، متأسفانه ضرر کردند و لذا بازار بورس هم نیازمند اصلاح است.

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی در عین‌ حال این کار را سخت اما عملی و شدنی دانست و افزود: دولت حتماً فکری برای مجموعه این مشکلات کرده است؛ ضمن اینکه آقای رئیسی دیروز در مراسم تنفیذ اظهار کردند که برنامه‌های ضربتی و میان‌مدت و بلندمدت را در دستور کار خواهیم داشت.

مظاهری ضمن ابراز خوشنودی از برنامه‌ریزی دولت جدید، نسبت به ماهیت برنامه‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: همین که فکری برای این مهم شده است، ان‌شاالله با یک‌سری تدابیر فوری، فکری برای تورم و سایر موارد در کوتاه‌مدت صورت گیرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا