کد خبر: ۳۰۰۶۰۰47235
لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

وزیر بهداشت: لاکداون هوشمند برقرار شود

وزیر بهداشت ضمن تشریح وضع بیماری کرونا در کشور، بر لزوم به روز شدن دستورالعمل‎ های مرتبط با این بیماری تاکید کرد و گفت که اقداماتی مانند ترددنکردن شبانه، مسافرت نرفتن، خارج نشدن ماشین‌ها و… نمی‌تواند همیشه ادامه داشته باشد و با توجه به وضع موجود برایش فکری کرده و تغییر دهیم.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین‌اللهی در جلسه کمیته کشوری علمی کووید۱۹، گفت: تحقیقات مستند و معتبری که همه به آن ارجاع می‌دهند، مقاله‌های کشور ما است که نشان می‌دهد ما در بحران با استفاده از دانشمندان‌مان توانستیم کار کنیم. بنابراین تاریخ نشان می‌دهد که این توان را داریم. در بحث سلول‌های بنیادین، جزو چند کشور اولی بودیم که روی سلول‌های بنیادی در مرکز رویان کار کردیم و در دنیا موفق عمل کردیم و اکنون سرآمد هستیم. بنابراین ما به صورت بالقوه در کشور توان علمی لازم را داریم و این موضوع را تاریخ ثابت کرده است.

از خارج برای درمان به ایران می آیند

وی ضمن تشکر از همه دانشمندانی که در میدان کرونا کار کرده‌اند، افزود: بسیاری از افرادی که در کرونا تلاش کردند، خودشان گرفتار بیماری شدند و ناآشنا از بیماری نیستند. این افراد هم با بیماران سروکار داشتند و هم خودشان دچار شدند و ایثار و فداکاری کردند که قابل تقدیر است. باید توجه کرد که اهمیتی که در اسلام به علم و دانش داده می‌شود، شاید در خیلی از مذاهب نباشد. حضرت علی (ع) می‌فرمایند “العلم و سلطان” مقام معظم رهبری هم مرتبا به این موضوع تاکید دارند. بنابراین ما مهمترین مساله‌مان بحث علم و دانش و استفاده از دانشمندان است. در عین حال وضعیت علمی ما هم در منطقه و جهان ممتاز است. ما بعد از انقلاب، از نظر نیروی انسانی بسیار قوی عمل کردیم و در تمامی رشته‌ها دانشمندان صاحب‌نظری داریم که مقالات متعددی داده و کار می‌کنند. یک زمانی مردم کشور ما برای درمان به خارج از کشور می‌رفتند، اما اکنون برعکس شده و همه از خارج برای درمان به ایران می‌آیند که نشان می‌دهد دانشمندان ما توانستند در وضعیت خوبی کار انجام دهند و خدماتی که به مردم ارائه می‌شود، در سطح بالایی قرار دارد.

کمیته علمی کرونا کاربردی شود

عین‌اللهی با بیان اینکه اقدامات و تصمیمات کمیته علمی باید کاربردی شود، گفت: از سوی دیگر ما باید مرتبا اقدامات‌مان را به‌روز کنیم. به عنوان مثال باید تغییراتی در زمینه قرنطینه و لاک‌داونی که در کشور اعمال می‌شود، ایجاد کنیم و این موضوع نمی‌تواند تا آخر به همین صورت باشد. اقداماتی مانند ترددنکردن شبانه، مسافرت نرفتن، خارج نشدن ماشین‌ها و… نمی‌تواند همیشه ادامه داشته باشد و با توجه به وضعیت موجود برایش فکری کرده و تغییر دهیم. نه اینکه یک چیزی را به عنوان دستورالعمل قرار داده و روی آن بایستیم.

بیش از ۵۰ درصد مردم واکسینه شدند

وی با بیان اینکه تا امروز بیش از ۵۰ درصد مردم را واکسینه کردیم، گفت: در حوزه واکسیناسیون به حدود ۴۵ میلیون رسیده‌ایم و دیگر وضع دارد فرق می‌کند و تا دو سه هفته دیگر شاید به ۷۰ درصد هم برسیم. بنابراین دیگر لازم نیست که دستورالعمل‌هایی که قبلا داشتیم را اجرا کنیم، بلکه باید آن‌ها را به‌روز کنیم. مثلا لاک‌داون هوشمند را ایجاد کنیم و مطالب را به‌روز بتوانیم انجام دهیم.

عین اللهی ادامه داد: در دستورالعمل‌های درمانی هم همینطور است. زمانیکه خودم به کرونا مبتلا شدم، انواع و اقسام داروها اعم از کلروکین و… و. را روی من امتحان کردند. هرچیزی باید به‌روز شود. اگر به این نتیجه رسیدیم که دیگر رمدسیویر لازم نیست، دیگر نباید آن را تجویز کنیم. بنابراین اولا نباید تعصب داشته باشیم و روی هر چیزی که اجماع می‌شود، بایستیم و درمان‌ها را به‌روز کنیم. مهمترین مساله‌ای که همه دانشمندان باید نسبت به آن تاکید کنند، واکسیناسیون است.

هجمه به واکسیناسیون از سوی عده ای جاهل و مغرض

عین‌اللهی ادامه داد: جالب است که تا یک تا دو ماه قبل همه سایت‌ها و عناصر بیگانه می‌گفتند این چه مملکتی است که کسی واکسن تزریق نکرده و اکنون می‌گویند چرا واکسن می‌زنید. بنابراین در بحث واکسیناسیون اصرار داریم که همه صحبت کنند. امروز در هجمه وحشتناکی از عدم واکسیناسیون قرار گرفتیم که یک عده جاهل‌اند و عده‌ای هم مغرضند که خودشان می‌دانند واکسن خوب است، اما به دلایلی علیه آن صحبت می‌کنند. همه دوستان باید درباره واکسیناسیون کمک کنند و صحبت کنند. این روی مردم موثر است.

تکلیف است که در رابطه با اهمیت واکسیناسیون و اثرات آن صحبت کنیم. ما اینقدر هزینه می‌کنیم و بیمار به بیمارستان می‌آید که میزان زیادی برای بیمار و سیستم هزینه دارد و بعد هم بیمار ریه و کلیه‌اش دچار مشکل می‌شود. بر این اساس خواهش ما این است که برای آگاهی دادن به مردم کمک کنند. از روابط عمومی وزارت بهداشت هم اعلام کردیم که میزگردهای مختلفی در این زمینه داشته باشند و درباره واکسیناسیون کودکان و… و. صحبت شود و در جهت امیدوار کردن مردم کار کنیم.

لزوم اقدام جدی برای توانبخشی بیماران کرونا

وی گفت: موضوع دیگر بحث آموزش‌های کوتاه‌مدت هم برای پرسنل پرستاری و نگهداری بیمار و هم برای پزشکان است که نیاز است. چرا فورا بیماران اینتوبه می‌شوند؟. باید این آموزش‌ها داده شود. ما همه جا که فوق ریه و آی‌سی‌یو و… نداریم، باید به پرسنل آموزش کوتاه مدت دهیم که می‌تواند امتیازات بالا داشته باشد. در بحث توانبخشی و فیزیوتراپی هم باید کار جدی انجام دهیم. اوضاع در توانبخشی بسیار خراب است و بیماری که دچار مشکل ریوی می‌شود، بعد به یک معلول بدل می‌شود. در حالی که اگر درست توانبخشی کند، می‌تواند به جامعه برگردد. باید در این زمینه هم دستورالعمل داشته باشیم.

مشکلات روانپزشکی کرونا بیشتر از خود کرونا

عین‌اللهی ادامه داد: درباره مشکلات روان‌پزشکی هم چه قبل از بیماری، چه در حین بیماری و چه بعد از بیماری، مهم است. اکنون مشکلات روان‌پزشکی کرونا از خود کرونا بیشتر است. اکنون وقتی به افراد واکسن می‌زنیم، انگار آب روی آتش است. یعنی اینقدر از نظر روانی برای مردم مفید و موثر است.

در زمینه خودباروری و جامعه‌نگری هم باید کار کنیم. درست است که ما همه درمان‌ها و روش‌ها را می‌خوانیم، اما در کشور خودمان باید این‌ها را چگونه ارائه کنیم؟. در کردستان یک وضع است، در خوزستان یک وضع است و هر جای کشور وضعیت خاص خود را دارد. ما با توجه به وضعیت خودمان باید انتخاب کنیم. بنابراین بحث جامعه‌نگری و بومی کردن دانش از مطالب مهمی است که باید انجام شود.

وی افزود: امیدواریم این جلسات با فوریت بیشتر برگزار شود و ما هم در این زمینه وقت می‌گذاریم و بیشتر رصد می‌کنیم. از دوستان می‌خواهم که همدلی و هم‌صدایی را حفظ کنند و رسانه‌ها هم حتما مطالب را از کمیته‌های علمی دریافت کنند. هرچیزی را باید از اهل فن بپرسید.

مطالب باید علمی به مردم داده شود و منجر به آشفتگی و سردرگمی مردم نشود. امروز آنچه که متاسفانه در بین مردم از دست داده‌ایم، اعتماد است. من به عنوان وزیر مردم به حرفم اعتماد ندارند. زیرا فرد دیگری مخالف آن را می‌گوید. باید اعتماد را به مردم بازگردانیم و بدانند که صحبت‌ها از یک مجموعه علمی و کارآمد بیرون آمده است.

وی همچنین در بحث واکسن نیز گفت: وزارت امور خارجه، هلال احمر و بانک مرکزی دنبال یک خط هستند و همدلی وجود دارد که این موضوع باعث شده واکسن به اندازه کافی وارد کشور شده است. باید توجه کرد که ما به عنوان وزارت بهداشت توان این میزان از واکسیناسیون را نداشتیم اما مردم پای کار آمدند.

نزدیک به۱۱۰۰ پایگاه تجمیعی در کشور وجود دارد که عمدتا از مردم هستند. در جاهایی مثل حسینه‌ها و ورزشگاه‌ها واکسیناسیون انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا