کد خبر: 16129918041
لینک کوتاه:
روزنامهسلامت و رفاه

وزیر بهداشت: ماسک زدن پروتکل است، ربطی به اعتقاد افراد ندارد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اعتراض به طریقه برخورد با پروتکل‎شکنی می‎ گوید چه کسی باید با کسی که ماسک نمی زند برخورد کند. در گزارش‎ ها می‎ بینیم که فردی در بازار ایستاده و ماسک نزده و با خنده می‎ گوید به ماسک اعتقادی ندارم. ماسک یک پروتکل است و ربطی به اعتقاد افراد ندارد.

سعید نمکی در بیستمین آیین پویش ره سلامت که در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد با بیان اینکه مجموعه شهید رجایی امروز برای کشور یک ویترین بزرگ علمی و مایه امید برای تمام کسانی است که به عنوان آخرین پایگاه مراجعه می‎کنند تا شاید به دست توانمند بزرگان قلب و عروق کشور بعد از لطف خداوند، شفا بگیرند، گفت: به عنوان سرباز کوچک نظام سلامت آمده‎ام تا قدردان زحمات و تلاش شما در طول تمام این سال‎ها باشم.

وی افزود: قبل از ورود به جلسه، این دوره اجرایی که در خدمت مردم بودم را مرور می‎کردم؛ در این دوره دو کار را ذی‎قیمت می‎دانم که یک مورد آن ایجاد اداره کل بیماری‎های غیرواگیر در سه دهه گذشته بود.

سالانه ۱۰۰هزار مرگ در کشور به دلیل فشارخون و عوارض آن

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز ۱۰۰ هزار مرگ در سال از بین ۳۸۰ هزار مرگ، به علت پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن رخ می‎دهد، گفت: ۳۱۳ هزار مرگ غیر از آنچه کووید بر ما تحمیل کرد به علت بیماری‎های غیرواگیر است که سکته‎های قلبی و مغزی و بیماری‎های قلبی در راس آن قرار دارند.

۹۳ درصد مرگ‎ های کرونا در بیماران زمینه ‎ای و سالمندان

نمکی افزود: در کووید هم اثبات شد که گرچه همه‎گیری ویروس بود اما آسیب‎پذیرترین اقشار، افرادی بودند که یک بیماری زمینه‎ای داشتند. ۹۳ درصد از مرگ‎ها در افرادی بوده که یا بیماری زمینه‎ ای داشتند یا سن بالای ۶۵ سال که تلنگری به ذهن و روح و رفتار اجتماعی ما می‎زند که به بیماری‎های غیرواگیر و به خصوص بیماری‎های قلبی و عروقی بیشتر توجه کنیم.

وی ضمن قدردانی برای توسعه زیرساخت‎ ها به منظور رسیدگی عاجل به گرفتاری‎های قلبی و عروقی که افتخاری نفیس برای جمهوری اسلامی است، گفت: اعلام آمادگی و درخواست می‎کنم که بیمارستان شهید رجایی مدیریت ملی این پروژه را بپذیرند و بتوانیم آن را در قالب یک پروژه ملی ادامه دهیم و داروی ترومبلیتیک که از آن نام برده شد را هرچه سریعتر با یک گایدلاین‎هایی در دسترس قرار دهیم. با توجه به کمبود منابع اکنون وضع دشواری داریم.

نمکی افزود: اگر رنجی که در این ایام در کنار مدیریت کووید با مضایق ارزی، مالی و تحریم‎ها می‎کشم را بازگو کنم شاید خیلی از شما زار زار به حال این برادر کوچکتان گریه کنید. باید هر سِنتی که خرج می‎کنیم در جایگاه تعریف شده‎ای باشد. متاسفانه گاهی درست هزینه نمی‎کنیم. استفاده از این دارو را با گایدلاین و شرایط ویژه فراهم می‎ کنیم و از دکتر نوحی می‎خواهیم در پیشگیری از گرفتگی‎های قلبی و عروقی به ما کمک کنند. اگر نتوانیم سبک زندگی مردم را اصلاح و ورزش همگانی را جا بیندازیم، هر روز باید ته این رودخانه زخمی و جنازه جمع کنیم.

وی ادامه داد: تقاضا می‎کنم آموزش همگانی و آموزش از راه دور را این مرکز برعهده بگیرد و متولی آموزش همگانی درباره پیشگیری از بیماری‎های قلبی و عمومی باشد و آموزش‎ها ر ا مطابق با درک گروه‎های سنی مختلف آماده کنند. مطمئن هستم این مرکز به عنوان یک مرکز مرجع برای کل مناطق مطرح خواهد بود، همانطور که امروز هم هست و نظیرش را در بسیار ی مناطق دنیا نداریم. تقاضا می‎کنم بیمارستان رجایی نقش لیدر شیپی قلب و عروق را هم گسترده‎تر اداره کند. باید بتوانیم این مرکز را به عنوان مرکز مجهز به ابزار آموزش از راه دور برای همه مراکز مرجع مطرح کنیم. آماده هستم اگر امکاناتی لازم است به تامین آن کمک کنیم.

افزایش چراغ خاموش ماهانه ۱۰۰۰تخت بیمارستانی

وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال علیرغم گرفتاری ما در کووید نه تنها در این باتلاق نماندیم بلکه توانستیم به عنوان یکی از درخشان‎ترین سال‎های قبل و بعد از انقلاب در توسعه زیرساخت‎ها تلاش کنیم گفت: امسال حدود ۱۱ هزار تخت بیمارستانی را داریم راه‎اندازی می‎کنیم. بدون سروصدا حرکت می‎کنیم و خیلی اهل ویترین‎آرایی نیستیم که خودمان را مطرح کنیم و  دل به رضایت خدا و مردم بسته‎ایم و دنبال پرش ارتفاع نیستیم، امیدوارم لندینگی در فرودگاهی احترام‎آمیز داشته باشیم و این ردا را تقدیم کنیم. بی‎سروصدا و چراغ خاموش ماهانه هزار تخت دارد به تخت‎های بیمارستانی کشور اضافه می‎شود و این اتفاق هیچ سالی در سال‎های بعد از انقلاب نیفتاده است.

نوروز در پیش است و نگرانیم

وی با بیان اینکه عید نوروز در پیش است و ما همه نگران هستیم گفت: مسافرت به عنوان اصلی‎ترین عامل در گردش ویروس بسیار موثر است و به عنوان وزارت بهداشت مطلقا موافق هیچ مسافرتی نیستیم. فکر می‎کنیم مانند سال گذشته که ایستادیم و گفتیم از ۲۵ اسفند فرصتی برای احیا و بازتوانی کادر بهداشت داشته باشیم امسال هم باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم؛ این درحالی است که سال گذشته ویروس ووهان بود با قدرت ابتلا و کشندگی کمتر، اما اکنون در خوزستان صحنه‎های دردناکی می‎بینیم. در عرض ۴۸ ساعت ریه پر است و فرصت به ما نمی‎دهد.

درباره برخورد با پروتکل‎ شکنان اعتراض داریم

وزیر بهداشت گفت: درباره برخورد با پروتکل‎شکنی اعتراض داریم. شرمنده همکارانم هستم و جوابی ندارم به آنها بدهم. چه کسی باید با کسی که ماسک نمیزند برخورد کند. در گزارش‎ها می‎بینیم که فردی در بازار ایستاده و ماسک نزده و با خنده به خبرنگار صداوسیما می‎گوید به ماسک اعتقادی ندارم. ماسک یک پروتکل است و ربطی به اعتقاد افراد ندارد. امید است بیش از پیش مجموعه ارزشمند سرمایه اجتماعی را دریابند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا