کد خبر: 140801107274
روزنامهعدالت و رفاه اجتماعی

وزیر کار اعلام کرد: اتخاذ تصمیماتی برای همسان‌سازی در پایه‌های حقوقی

بنابر اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان امور اداری و استخدامی کشور تصمیماتی را برای همسان‌سازی در پایه‌های حقوقی اتخاذ کرده که امیدوارم اجرایی و مشکلات کارمندان حل شود.

به گزارش مهر، صولت مرتضوی ظهر پنجشنبه در نشست سراسری زیست بوم ملی اشتغال در مشهد با اشاره به ارائه برخی گلایه‌ها از دریافتی‌ها و عدم رعایت عدالت در پرداخت‌ها که از سوی کارمندان ادارات کل تعاون استان‌ها اعلام شده بود، اظهار کرد: ساماندهی پرداختی‌ها در دستور کار دولت است و لایحه‌ای در این زمینه داده تا گشایشی در این زمینه ایجاد شود، سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز تصمیماتی را برای همسان‌سازی‌ها در پایه‌های حقوقی اتخاذ کرده که امیدوارم اجرایی و مشکلات کارمندان حل شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزود: براساس آنچه اعلام شده است رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی در پایان سال جاری در کشور به ۲ هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که اگر از ظرفیت‌های موجود اشتغال مغفول در کشور استفاده کنیم این میزان تقریباً به یک چهارم تقلیل پیدا می‌کند.

وی به ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل در چندین استان کشور اشاره کرد و افزود: باید از ظرفیت‌های خالی شهرک‌های صنعتی که گاه صاحبانشان، صنایع و زیرساخت‌های اولیه و ماشین‌آلات آن را تامین کرده‌اند اما یا به دلیل عدم به کارگیری دانش یا مشکلات مالی آن را تعطیل گذاشته‌اند به شکل مطلوب استفاده کرد تا به بهره‌وری و رشد هشت درصدی در اقتصاد کشور دست یافت.

مرتضوی با اشاره به وجود برخی مجهولات در ارائه آمار اشتغال ادامه داد: جمعیت فعال کشور ۲۶ میلیون نفر است که در بخش‌های مختلف مشغول به کار هستند اما برخی مشاغل در سامانه ثبت نشده است و از سوی دیگر مطلوب نیست که تعاریف متعددی از فرصت شغلی یا اشتغال پایدار در کشور وجود داشته باشد و باید سامانه‌ای تعریف شود تا دیگر روایت‌های مختلف از اشتغال و فرصت‌های شغلی نداشته باشیم و بتوان با دریافت کد ملی فرد، بیکار یا شاغل بودن وی را تعیین کرد که بستر لازم برای این بخش وجود دارد و باید از آن برای ساماندهی این بخش بهره گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خطاب به معاونان اشتغال و کارآفرینی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ماموریت ویژه شما اشتغال و ایجاد کار است، اشتغال نه برای شاغل شدن بلکه باید برای تولید باید باشد و اگر میزان اشتغال در کشور افزایش پیدا کند اما متوازن با آن میزان بهره‌وری و تولید افزایش نیابد مانند آب در هاون کوبیدن است و باید حتماً به این موضوع توجه کرد.

وی ادامه داد: مقدمه اشتغالزایی، آموزش و دانش است، باید مجموعه‌های ذیل وزارت کار با همدیگر یکی شوند تا آموزش‌ها (فنی و حرفه‌ای) متناسب با نیاز ارایه شود اما امروز آموزش ما مبتنی بر نیازسنجی نیست بلکه مبتنی بر پر کردن کرسی‌هاست و برای کشور تولید دانش و آموزش نمی‌کنیم.

مرتضوی اظهار کرد: در سازمان فنی و حرفه‌ای باید متناسب با نیاز جامعه و بهره‌وری، رشته‌ها تعریف و آموزش‌ها ارائه شود و باید به هر سه نوع آموزش یعنی دانشگاهی، خانگی یا استاد – شاگردی توجه کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا