کد خبر: ۰۸۰۷۹۹3010
  لینک کوتاه:
دسته‌بندی نشده

پایان تنش آبی تا پایان تابستان ۱۴۰۰

اگر روش‌های مصرف مناسب باشد همانگونه که وعده کردیم در مقطع پایان تابستان ۱۴۰۰ وضعیت شهرهای دارای تنش آبی اینگونه‌ای نباشد که اکنون شاهدیم.

رضا اردکانیان درباره عبور از تنش آبی استان‌هایی که در بارش‌های اخیر دچار سیلاب شدند، اظهار داشت: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی که در مقاطع ۳ماهه منتشر می‌شود و از دقت ۶۵ درصدی و نسبتا قابل قبولی برخوردار است، شرایط ما در فصل پاییز و زمستان امسال حدودا نرمال یعنی برابر با متوسط بلند مدت ۳۵ ساله و بعضا بیشتر خواهد بود. از این حیث اگر روش‌های مصرف مناسب باشد همانگونه که وعده کردیم در مقطع پایان تابستان ۱۴۰۰ وضعیت شهرهای دارای تنش آبی اینگونه‌ای نباشد که اکنون شاهدیم.

وی سیلاب جنوب شرقی کشور را کم‌نظیر خواند و افزود: میزان بارشی که در استان سیستان‌وبلوچستان در سال آبی فعلی (ابتدای مهر تا کنون) داشتیم ۴۵ برابر سال قبل بود، هر چند سال قبل هم در این استان ترسالی داشتیم. این میزان بارندگی در سیستان‌وبلوچستان حاکی از این است که ظرفیت‌های مهار آب و سیلاب باید در این استان افزایش یابد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر هر ۵ سد استان پر هستند، گفت: چند سد نیز سرریز کرده، چاه نیمه‌ها هم در سیستان شروع به آبگیری کرده‌اند.

وی با اشاره به لزوم افزایش ظرفیت مهار آب در سیستان‌وبلوچستان ادامه داد: اکنون در این استان چند طرح در دست اجرا داریم، با دستور رئیس جمهور دو سد کهیر با ۸۵ درصد و شهری‌کور با ۹۳ درصد پیشرفت که از سدهای مهم و تاثیرگذار در منطقه بلوچستان هستند، سریعا تامین مالی خواهد شد تا هرچه زودتر به بهره‌برداری برسند.

اردکانیان همچنین گفت: کار لایروبی و مهندسی رودخانه سیستان نیز که در حال اجرا است، تسریع خواهد شد. تصور می‌کنم هر چند سیل خساراتی به بار آورد و تعدادی از مردم از شرایط عادی زندگی خارج شدند، اما بتدریج وضع به سمت عادی شدن می‌رود.

وی ابراز امیدواری کرد که استان‌های سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان که تابستان‌های سختی را در سال‌های گذشته سپری کردند، امسال در اثر این بارش‌ها وضعیت خوب و متعادلی داشته باشند.

منبع: ایلنا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا