کد خبر: ۱۴۰۶۰۰45011
لینک کوتاه:
اقتصادبازارها و خدمات مالیبورسجامعه و فرهنگروزنامهسلامت و رفاه

پیشنهاد جایگزینی کارت اعتباری با فروش سهام عدالت

به گفته مدیر پروژه کارت اعتباری سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، فروش سهام عدالت اشتباه است، افراد با نگهداری از سهام و دریافت کارت اعتباری می‌‌توانند نیاز مالی خود را برطرف کنند.

سمیه محمدی روز گذشته (یکشنبه) درباره آخرین وضع اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت گفت: برخی از مشمولان سهام عدالت چنین تصوری را از دریافت کارت اعتباری سهام عدالت دارند که این کارت‌ها فقط به مشمولان مستقیم سهام عدالت تعلق می‌گیرد؛ در حالی که چنین تصوری اشتباه است و همه دارندگان اعم از مشمولان مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت می‌توانند نسبت به دریافت این کارت‌ها اقدام کنند.

او درباره افرادی که برای دریافت کارت اعتباری اقدام کرده‌اند، افزود: از انتهای سال ٩٩ و ابتدای سال ۱۴۰۰، دو بانک ملی و تجارت ملزم به اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت بودند که تا پایان مرداد بیش از ١٠٠ هزار کارت اعتباری از سوی این دو بانک صادر شد و سهامداران ۵٠ درصد از سهام قابل معامله خود را کارت اعتباری دریافت کردند.

محمدی با بیان اینکه در این مدت تعداد هزار و ٣۵٢ نفر اقدام به رفع توثیق سهام عدالت خود از بانک‌ها کردند، اضافه کرد: این افراد یا از دریافت کارت اعتباری منصرف شدند یا با بازپرداخت اعتبار خود به صورت کوتاه‌مدت رفع توثیق شدند که به دنبال این اتفاق کل دارایی سهام عدالت در اختیار آنها قرار گرفت.

اقساط بازپرداخت کارت اعتباری سهام

مدیر پروژه کارت اعتباری سهام عدالت  شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با بیان اینکه تعداد اقساط بازپرداخت کارت اعتباری سهام عدالت از سوی افراد مشخص می‌شود، افزود: در این میان برخی از مشمولان سهام عدالت که نیاز به نقدینگی برای مدت کوتاه دو تا سه ماه داشته باشند، می‌توانند با عمل به تعهدات خود در بازه زمانی کوتاه، سهام عدالت را به کد خود بازگردانند؛ بنابراین سهام افراد از این طریق در کوتاه‌ترین زمان ممکن از توثیق خارج می‌شود.

او خاطرنشان کرد: برخی نگران این موضوع هستند که در صورت دریافت کارت اعتباری و بازپرداخت آن دیگر امکان دریافت کارت اعتباری وجود ندارد، در حالی که چنین مساله‌ای صحیح نیست و سهامداران عدالت می‌توانند در هر زمان که تمایل دارند مجدد اقدام به دریافت کارت اعتباری کنند.

محمدی با بیان اینکه در این میان سهامدارانی حضور دارند که چندان خوش‌حساب نیستند و بازپرداخت اعتبار آنها با تاخیر همراه می‌شود، گفت: این افراد مقابل بانک قرار می‌گیرند و بررسی وضع آنها از حیطه اختیارات شرکت سپرده‌گذاری خارج است، اما با توجه به سابقه موجود، افرادی که نسبت به بازپرداخت اعتبار سهل‌انگاری کرده باشند دیگر قادر به دریافت مجدد کارت اعتباری نیستند.

کارت اعتباری

مدیر پروژه کارت اعتباری سهام عدالت  شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اظهار کرد: سهامدارانی که کارت اعتباری دریافت کرده‌اند ملزم به بازپرداخت آن در زمان مقرر هستند؛ در غیر اینصورت بانک‌ها مجاز به فروش سهام عدالتی خواهد بود که در بانک به توثیق گذاشته شده است؛ با توجه به چنین وضعی، سهامداران باید به طور حتم در فرصت زمان تعیین‌شده برای بازپرداخت اعتبار اقدام کنند.

او افزود: مشمولان سهام عدالت باید به این موضوع واقف باشند که کارت اعتباری سهام عدالت مانند وام بلاعوض نیست و باید بودجه‌ای که بانک‌ها در اختیار سهامداران قرار داده است دوباره به بانک بازگردانده شود.

او با بیان اینکه فروش سهام عدالت اشتباه است و افراد با نگهداری از سهام و دریافت کارت اعتباری می‌توانند نیاز مالی خود را برطرف کنند، گفت: فردی که به دنبال نگهداری سهام عدالت است اما در برهه‌‍‌ای از زمان نیاز به نقدینگی دارد، می‌تواند دریافت کارت اعتباری را جایگزین فروش سهام عدالت کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا