کد خبر: 161201123487
اقتصادبازاربازارها و خدمات مالی

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱

امروز قیمت طلا و سکه کاهشی بود و هر دو فاکتور تعیین کننده قیمت در بازار فلز زرد در مسیر نزولی قرار داشتند. معامله‌گران نقاط حمایتی بازار را از دست رفته می‌دانند. پایان این روند نزولی کجاست؟

به گزارش تجارت‌نیوز روند نزولی قیمت طلا و سکه همچنان پابرجاست. انس جهانی طلا و قیمت دلار فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت در بازار فلز زرد، امروز نیز روند کاهش قیمت داشتند.

روز گذشته قیمت سکه محدوده ۲۹ میلیون تومانی قیمت را از دست داد و در حال حاضر با قیمت ۲۶ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

بازار گمانه‌زنی فلز زرد داغ است

برخی معامله‌گران معتقدند، هرچه نزول قیمت دلار بیشتر باشد قیمت طلا و سکه مسیر کاهشی را با شیب تندتری طی می‌کند. در ابتدای روز، معامله‌گران محدوده قیمتی ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را کف قیمتی سکه امامی می‌دانستند، اما این حمایت در میانه روز شکسته شد.

با از دست دادن کانال ۵۰ هزار تومانی قیمت دلار فعالان بازار معتقدند، سکه امامی بدون حمایت دلار دچار نزول نخواهد شد. مهم‌ترین عامل سقوط قیمت سکه در روزهای گذشته نیز کاهش قیمت دلار عنوان شده بود.

برخی دیگر از تحلیلگران باور دارند سکه در روزهای اخیر افت سنگینی را تجربه کرده و ممکن است بخشی از معامله‌گران به دنبال جایگزین کردن فروش‌های خود زیر مرز ۳۰ میلیون به صورت پله‌ای باشند.

این در حالی است که فعالان بازار ارز احتمال نوسان‌گیری بازارساز از روند قیمت دلار را می‌دهند و می‌گویند با توجه به انتظارات تورمی، دلار به کانال‌های بالاتر برمی‌گردد.

 با وجودی که امروز علاوه بر تغییر کانال قیمت دلار، قیمت انس‌جهانی طلا نیز بیش از ۱۱ دلار کاهش داشت اما کاهشی میلیونی در هیچ یک از قطعات سکه شاهد نبودیم.در لحظه نگارش این گزارش قیمت هر انس طلا ۱,۸۳۶.۶۲ دلار است.

قیمت سکه ریخت، حباب سکه بزرگ شد

امروز سه‌شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱، قیمت سکه امامی بیشترین سهم از کاهش قیمت را داشت و ۸۰۰ هزار تومان ریخت. در لحظه نگارش این گزارش سکه امامی با قیمت ۲۶ میلیون و ۹۸۶ هزار تومان معامله شد.

قیمت، نوسان زیادی دارد و به نظر می‌رسد تا پایان آخرین معامله امروز روند کاهشی نرخ ادامه داشته باشد. سکه بهار آزادی نیز با ریزش ۵۰۰ هزار تومانی به قیمت  ۲۴ میلیون تومان رسید.

نیم و ربع سکه هر کدام ۳۰۰ هزار تومان ارزان شدند و به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون و ۸۰۰ و ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شدند. قیمت سکه گرمی ۲۰۰ هزار تومان ریخت و با نرخ ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

امروز قیمت طلا  نیز ارزان شد. هر مثقال طلا با بیش از ۲۷۰ هزار تومان کاهش قیمت به نرخ حدودی ۹ میلیون و ۸۹۷ هزار تومانی رسید.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۶۲ هزار تومان ارزان شد و با قیمت ۲ میلیون و ۲۸۴ هزار تومان معامله شد. همچنین قیمت هر گرم طلای دست دوم، دو میلیون و ۲۵۴ هزار تومان شد و ۶۱ هزار تومان کاهش قیمت داشت.

امروز برخلاف روند نزولی قیمت طلا و سکه، حباب تمام قطعات سکه به غیر از سکه گرمی افزایشی بود. بیشترین افزایش حباب مربوط به سکه بهار با ۵۱۰ هزار تومان افزایش و کمترین افزایش مربوط به ربع سکه با ۵۳ هزار تومان رشد بود. حباب سکه گرمی ۷۶ هزار تومان ریخت.

قیمت‌ها به مذاکره وابسته است

علی صادقین با اشاره به تاثیر ۷۰ درصدی قیمت دلار بر بازار طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «در حال حاضر انس جهانی طلا بازیگر فعالی در تعیین قیمت طلا و سکه نیست و پیش از این نیز قیمت‌ها تنها ۳۰ درصد، تحت تاثیر بازار اونس جهانی قرار داشت.»

وی با اشاره به اینکه فعلا تصمیمی درباره موضوع ایران در نشست شورای حکام گرفته نشده افزود: «تا زمانی که روند دقیقی برای بازار ارز مشخص نشود و نتیجه‌ای از نشست مذکور منتشر نشود، بازگشت قیمت طلا و سکه به کانال‌های پایین‌تر در ابهام است.»

صادقین افزود: «اکنون انتظار افزایش یا کاهش شدید و معناداری در بازار وجود ندارد. تنها اخبار نسبتا موثق از روند مذاکرات، چه مثبت و منفی می‌تواند اثر جدی بر قیمت‌ها بگذارد.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا