کد خبر: ۰۵۰۵۰۰39296
لینک کوتاه:
اقتصادکشاورزی

کاهش ۳۵ درصدی تحویل گندم به مراکز دولتی/ کسری ذخایر استراتژیک وارد می‌شود

قائم مقام مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از کاهش ۱۴ تا ۳۵ درصدی آمار مربوط به تحویل گندم به مراکز خرید دولتی خبر داد و گفت: برای تامین کسری ذخایر استراتژیک گندم کشور، مجوز واردات صادر شده است.

حسن حنان در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه مطابق با پیش‌بینی‌ها در پی خشکسالی با کاهش تحویل گندم به مراکز دولتی مواجه هستیم، اظهار کرد: تا امروز به مراکز خرید دولتی ۴ میلیون و ۲۰۶ هزار تن گندم تحویل داده شده است که نسبت به سال گذشته کاهش ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

وی میزان تحویل گندم به مراکز دولتی در سال گذشته در مدت زمان مشابه را ۶ میلیون و ۵۰۴ هزار تن اعلام کرد.

حنان ادامه داد: تعداد محموله‌های تحویلی به مراکز خرید نیز تا امروز ۸۱۸ هزار محموله بوده است که نشان از کاهش ۲۳ درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

حنان تعداد کشاورزانی که مبادرت به تحویل گندم به مراکز خرید دولتی کرده‌اند را ۳۲۶ هزار کشاورزان عنوان کرد که کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته در مدت مشابه داشته است.

به گفته این عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ در سالجاری متوسط گندم تحویلی هر کشاورز حدود ۱۳ تن بوده است، این رقم در سال گذشته بیش از ۱۷ تن بود به عبارت دیگر آمار مربوط به تحویل گندم در این بخش کاهش ۲۳ درصدی داشته است.

حنان تصریح کرد: متوسط وزن هر محموله تحویلی تا امروز ۵ تن و در سال گذشته ۶ تن بوده است که در این آمار نیز با کاهش ۱۴ درصدی روبه‌رو هستیم.

وی پیش بینی کرد: در مجموع تا پایان خرید تضمینی گندم حداکثر ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تن گندم به دولت تحویل شود، در حالی این رقم در سال گذشته ۸ میلیون و ۲۲۵ هزار تن بوده است.

حنان در شرایط کنونی دولت را ناگزیر به واردات گندم دانست.

معاون بازرگانی داخلی با تاکید بر اینکه مجوز واردات صادر شده است، اظهار کرد: برای تامین کسری ذخایر استراتژیک گندم برنامه‌ریزی شده است و نگرانی برای تامین گندم مورد نیاز نان و صنعت کشور نداریم.

حنان درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات نیز گفت: ارزش گندم تحویلی به مراکز تولید تا این لحظه ۲۱ هزار و ۲۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است که از این میزان ۱۸ هزار و ۹۲۱ میلیارد تومان آن به کشاورزان پرداخت شده است که معادل ۹۱ درصد مطالبات آن‌ها است.

وی تصریح کرد: تمامی کشاورزانی که تا پایان تیرماه گندم خود را تحویل داده‌اند بهای محصول خود را تماما دریافت کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا