کد خبر: ۲۱۱۱۹۹15369
لینک کوتاه:
بورسروزنامه

۲۰ اسفند؛ انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی

به گفته معاون توسعه وزیر اقتصاد، ارزش سهام هر یک از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی در استان‌های کوچک تا ۹هزار میلیارد تومان است.

به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد، انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی مقارن با مبعث حضرت رسول (ص) در ۲۰ اسفند ۹۹ برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه، علی عسکری، در نشست خبری با موضوع برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی که روز گذشته در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی در رتبه‌بندی شرکت‌های کشور، شرکت‌های بزرگ و مهمی محسوب می‌شوند و ارزش سهام هر یک از این شرکت‌ها در بعضی استان‌های کوچک تا ۹هزار میلیارد تومان می رسد.

او افزود: در برخی استان‌های بزرگ هم ارزش سهام هر یک از این شرکت‌ها قریب به ۲۰هزار میلیارد تومان است.

 به گفته معاون وزیر اقتصاد، در سه استان‌ کرمان، فارس و یزد، ۶۵ تا ۷۳درصد از سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند. در ۱۰ استان دیگر، این میزان ۶۰ تا ۷٣درصد و در ۱۲ استان، ۵۰ تا ۶۰درصد بوده است. در عین حال، در هشت استان میزان ثبت‌نام از ٣٢ تا زیر ۵٠درصد بوده است. همچنین تاکنون هزار و ۸۰۰ نفر برای مدیریت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی کاندید شده‌اند.

سهام عدالت؛ گسترده ترین طرح بازار سرمایه

در ادامه این نشست، حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و سخنگوی سهام عدالت عنوان کرد: بحث آزادسازی سهام عدالت در یکی از پرنوسان‌ترین سال‌های بازار سرمایه رخ داد و تاکنون طرحی در بازار سرمایه کشور به این ابعاد و گستردگی وجود نداشته است.

او با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۵ استان مرحله اول مجامع عادی به طور فوق‌العاده را برگزار کرده‌اند، افزود: در فرآیند آزادسازی سهام عدالت، دارایی‌ها از کنترل و مالکیت دولت خارج و به سازمان بورس منتقل شد.

فهیمی تصریح کرد با درباره اینکه توصیه همیشگی ما به سهامداران، نفروختن سهام عدالت است، عنوان کرد: در مرحله اول آزادسازی سهام عدالت، حدود ۱۹میلیون نفر قادر به مشاهده دارایی خود در سامانه سهام عدالت و تصمیم‌گیری درباره آن بوده‌اند.

 فهیمی همچنین تاکید کرد: پس از ثبت‌نام در سامانه سجام و ایجاد ارتباط با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، ما قادر به انجام بسیاری از خدمات برای سهامداران به صورت الکترونیکی هستیم و به هیچ وجه نیازی به مراجعه حضوری سهامداران نیست.

او با بیان اینکه با دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، امکان خرید وجود دارد و اگر مبلغ استفاده‌ شده تا ۲۹ روز بازگردانده شود، سود به آن تعلق نخواهد گرفت، تصریح کرد: در صورت تسویه نشدن پول پس از گذشت ۲۹ روز، به وام سه ساله تبدیل خواهد شد که شرایط و سود خود را دارد.

قنبری: تاکنون سه مرحله سود سهام عدالت واریز شده است

در این نشست همچنین حسنعلی قنبری، معاون وزیر و رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: متولی سهام عدالت، وزارت اقتصاد است و سازمان خصوصی‌سازی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی، بخش هایی از وظایف اجرایی را عهده دار است.

وی افزود : تاکنون طی سه مرحله، سود سهام توسط سازمان خصوصی‌سازی واریز شده است. در این مدت ۱۲۷هزار میلیارد ریال به حساب بیش از ۴۱میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت واریز شده است.

معتمد: ۱۳ شرکت سرمایه‌گذاری استانی، هلدینگ می شوند

در ادامه نشست، محمدرضا معتمد، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اظهار کرد: صندوق بازارگردانی برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ایجاد خواهد شد.

او افزود: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بر اساس رای هیات مدیره که در ۲۰ یا  ۲۱ اسفند سال جاری انتخاب خواهند شد به شناسایی توانمندی‌های خود در اجرای پروژه‌ها در سطح کشور یا استان خواهند پرداخت و از منافع آن بهره‌مند می‌شوند.

معتمد اضافه کرد: در حال حاضر از ۴۹شرکت استانی سهام عدالت ۳۶شرکت در بورس و فرابورس پذیرش شده اند و قرار است ۱۳شرکت باقیمانده در قالب هلدینگی به تمام ۴۹میلیون نفر سهامدار سهام عدالت تخصیص داده شود.

معتمد ادامه داد: لازم است تمام مشمولان در تمام سامانه‌های لازم از جمله سجام ثبت‌نام کنند تا کلیه منافع لازم به آنها اختصاص یابد. در این صورت آنها می‌توانند از منافع نقدی و افزایش سرمایه در اسرع وقت بهره‌مند شوند و از هر تغییری در ارزش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باخبر شوند.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس درباره ایجاد صندوق بازارگردانی برای شرکت‌های استانی یادآور شد: موضوع آن از سوی شورای عالی بورس تصویب شده و هدف آن حمایت از شرکت‌های استانی است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا