کد خبر: ۱۹۰۹۹۹8208
لینک کوتاه:
سلامت و رفاه

تزریق واکسن‌های ایرانی کرونا از خرداد

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه هفت شرکت ساخت چهار نوع واکسن کرونا را در پیش گرفته‌اند، گفت: همان قولی که داده بودیم یعنی تا خرداد ۱۴۰۰ واکسن‌های ایرانی قابل تزریق هستند.

به گزارش مهر، مصطفی قانعی اظهار کرد: ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسئولیت پیگیری و حمایت از واکسن سازها را بر عهده دارد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۷ شرکت دانش بنیان وارد حوزه تولید واکسن کرونا شده‌اند، بیان کرد: در حال حاضر این شرکت‌ها روی چهار نوع واکسنی که در دنیا وجود دارد (یا به فروش می‌رود یا تزریق می‌شود) تمرکز کرده‌اند. دو الی سه شرکت روی دو سه نوع واکسن مشترک فعالیت می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خاطر نشان کرد: یکی از این شرکت‌ها مشابه واکسن شرکت «فایزر» امریکا و «بایو ان تک» آلمان، یکی دیگر مشابه «سینوک» چین، دیگر واکسن مشابه واکسنی «آستروزنیکا» (تولید کننده اکسفورد انگلیس بود که دانش فنی را به آستروزنیکا فروخت) در حوزه تولید واکسن کرونا فعالیت دارند.

به گفته وی، واکسن‌های مشهور دنیا که وارد فاز انسانی شده‌اند را شرکت‌های ایرانی هم در پیش گرفته‌اند و روی آنها کار می‌کنند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: از بین این واکسن‌ها که ستاد توسعه زیست فناوری حمایت می‌کند دو واکسن تا آخر ماه آینده (دی ماه) وارد فاز انسانی می‌شوند؛ این دو واکسن از نوع «mRNA» و ویروس کشته شده هستند.

قانعی با تاکید بر اینکه فاز بالینی همان فاز یک انسانی است، گفت: مابقی شرکت‌هایی که در تعامل با معاونت علمی در حوزه تولید واکسن کرونا هستند تا آخر سال وارد فاز انسانی می‌شوند. یعنی تا پایان سال فاز انسانی چهار واکسن شروع می‌شود.

به گفته رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، یک واکسن دیگر که ذیل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تولید می‌شود و معاونت علمی دخالتی در تولید آن نداشته مجوز فاز انسانی را دریافت کرده است.

قانعی عنوان کرد: واکسن سازهای دنیا هم اعلام کردند زودتر از دو الی سه ماه به ما واکسن نخواهند داد از این رو اگر درخواست هم داشته باشیم سه ماه طول می‌کشد که به ما واکسن بدهند.

وی با بیان اینکه ما اخیراً جلساتی با وزارت بهداشت و هیات رئیسه مجلس داشته‌ایم گفت: عزم اینکه واکسن داخلی تقویت شود ایجاد و تصمیماتی گرفته شده که از واکسن سازها حمایت شود؛ قطعاً با اجرای این تصمیمات کشور سال آینده واکسن خواهد داشت.

به گفته کمیته علمی مقابله با کرونا، همان قولی که داده بودیم یعنی تا خردادماه ۱۴۰۰، واکسن‌های ایرانی قابل تزریق در جامعه خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا