کد خبر: ۲۷۰۸۹۹6623
  لینک کوتاه:
روزنامهبورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد: لغو پذیرش در بورس درصورت نداشتن بازارگردان

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه هم اکنون روی ۲۹۸ نماد عملیات بازارگردانی صورت می‌گیرد از لغو پذیرش شرکت‌ها در بورس درصورت نداشتن بازارگردان خبر داد.

حسن قالیباف اصل در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه در دنیا نهادهای ناظر بازار سرمایه وظایف مشخصی از جمله ایجاد بازاری کارا و شفاف، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، مقررات‌گذاری و نظایر آن را بر عهده دارند، گفت: در کشورمان نیز طبق قانون بازار اوراق بهادار بیشتر این وظایف بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه قرار دارد.

او با بیان اینکه برای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و وجود یک بازار کارا، نقدشوندگی یکی از اصل‌های بسیار مهم تلقی می‌شود، افزود: بازارگردانی یکی از مسیرهای نقدشوندگی، مدیریت هیجان و نوسانات بازار است. بازارگردان‌ها سمت عرضه و تقاضای بازار را تقویت می‌کنند و اوراق بهادار را در بین فروشندگان و خریداران جابجا می‌کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: از جمله مزیت‌های بازارگردانی افزایش نقدشوندگی، کنترل نوسانات قیمت اوراق بهادار و کاهش هزینه‌های معاملاتی است. البته بازارگردان‌ها با انجام تعهدات، عایدی نیز کسب می‌کنند.

او با بیان اینکه وظیفه بازارگردانی را در دنیا به نوعی Liquidity Provider (LP) وmarket maker‌ها برعهده دارند، عنوان کرد: در کشورمان این مهم بر عهده بازارگردان‌ها و صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی قرار داده شده است.

تکلیف همه ناشرین به بازارگردانی

قالیباف با بیان اینکه بازارگردانی در بخش‌های مختلف قانون بازار اوراق بهادار آمده است، توضیح داد: در دو دستورالعمل «پذیرش اوراق بهادار در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران» و «پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران»، ناشران به داشتن حداقل یک بازارگردان مکلف شدند. این دو دستورالعمل مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه این دستورالعمل‌ها اخیرا بازنگری شدند و اجبار فوق نیز در آنها قرار گرفته است، در نتیجه عملیات بازارگردانی فقط برای ناشران جدید محدود شده بود، اما در «آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران» که شورای عالی بورس در شهریور امسال تصویب کرد همه ناشران مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی شدند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه این سازمان به صورت مستمر و جدی از طرف بورس‌ها پیگیر این موضوع خواهد بود، گفت: ناشرانی که از تکالیف خود سرباز زنند، مشمول جرایم و مجازات های مقرر در فصل ششم «قانون بازار اوراق بهادار» و «قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی» می‌شوند.

قالیباف ادامه داد: براساس مصوبه اخیر شورای عالی بورس نیز ناشران علاوه بر مجازات های مقرر، به مراجع ذی‌صلاح نیز معرفی می‌شوند که حتی ممکن است منجر به لغو پذیرش آنها در بورس و فرابورس و سلب صلاحیت حرفه ای مدیران منجر شود.

به گفته او، اکنون بر روی ۲۹۸نماد عملیات بازارگردانی صورت می‌گیرد که بر این تعداد با توجه به الزام سازمان بورس افزوده می‌شود و امیدواریم با الزام بازارگردانی شاهد بازاری نقدشونده و کارا در کشور باشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا