کد خبر: ۲۹۰۳۰۱87468
  لینک کوتاه:
اقتصاداقتصاد کلانبازرگانی

رشد ۲۹ درصدی تجارت ایران و قزاقستان

سخنگوی گمرک گفت: در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۷۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۲۶۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، بین ایران و قزاقستان تبادل شد که با رشد ۷۱درصدی در وزن و ۲۹درصدی در ارزش، نسبت به سال ۹۹ همراه بوده است.

به گزارش ایلنا؛ لطیفی، سخنگوی گمرک همزمان با سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران در خصوص تجارت با قزاقستان اظهار داشت:از مجموع تجارت ۷۲۹هزار تنی ایران با قزاقستان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۸۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، صادرات ایران به قزاقستان بوده که با رشد ۵۱ درصدی در وزن و ۱۱ درصدی در ارزش همراه بوده است، واردات از قزاقستان هم ۲۱۷ هزار تن کالا به ارزش ۷۸ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه، ۱۴۱ درصد در وزن و ۱۰۸ درصد در ارزش افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص تجارت با قزاقستان توضیح داد:تجارت غیر نفتی کشورمان با قزاقستان به عنوان یکی از همسایگان پانزده گانه جمهوری اسلامی ایران(از  کشورهای حاشیه دریای خزر) در دو دهه اخیر دارای  فراز و نشیب بوده  است که به صورت کلی در بررسی ۲۰ساله تجارت با این کشور می توان دهه هشتاد را دهه واردات از قزاقستان و دهه ۹۰ را دهه صادرات به این کشور دانست.

سخنگوی گمرک در ادامه گفت: در ۲۰ سال اخیر بیش از ۱۵میلیون و ۴۰۰هزار تن کالا به ارزش تقریبی ۶میلیارد دلار بین ایران و قزاقستان تبادل شد که سهم صادرات ایران چهار میلیون و ۲۰۴هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۳۱۷میلیون دلار بوده و واردات از قزاقستان هم ۱۱میلیون و ۱۸۵هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۶۳۵میلیون دلار بوده است.

وی افزود: از سال ۸۱ تا سال ۱۴۰۰به ترتیب صادرات کشورمان به قزاقستان ۵۱میلیون،۴۸میلیون،۳۸میلیون، ۵۷میلیون،۷۳میلیون، ۷۹میلیون، ۶۹میلیون،۵۸میلیون،۶۹میلیون،۸۵میلیون،۱۳۵میلیون،۲۱۵میلیون،۲۰۸میلیون،۱۳۸میلیون،۱۷۴میلیون،۱۶۹میلیون،۱۳۳میلیون، ۱۶۵میلیون، ۱۶۷میلیون و ۱۸۷میلیون و ۲۰۰هزار دلار بودکه بالاترین میزان در این ۲۰ سال مربوط به سال ۹۲ و کمترین میزان نیز مربوط به سال ۸۳بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات کشورمان از قزاقستان در دو دهه گذشته گفت: از سال ۸۱ تا کنون به ترتیب ۲۶۲ میلیون، ۲۸۵ میلیون، ۲۳۰ میلیون، ۲۵۵ میلیون، ۲۸۰ میلیون، ۳۴۱ میلیون، ۲۹۵ میلیون، ۲۲۳میلیون، ۱۲۴ میلیون، ۱۳۶ میلیون، ۱۹۳ میلیون، ۲۴۷ میلیون، ۱۷۹ میلیون،۱۰۷ میلیون، ۱۰۴ میلیون،۶۷ میلیون،۸۷ میلیون، ۱۰۵ میلیون و ۳۷ میلیون دلار از کشور قزاقستان واردات داشتیم که بیشترین میزان واردات  در سال ۸۶ و کمترین میزان نیز در سال ۹۹ بوده است.

لطیفی در خصوص محصولات صادراتی گفت: محصولات کشاورزی، دامی و غذایی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی، مشتقات نفتی ، لوازم الکترونیکی، ماشین آلات صنعتی، کیف، کفش و پوشاک، مواد معدنی و ادوات کشاورزی و…. عمده محصولات صادراتی ایران به قزاقستان در سال گذشته بود.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از قزاقستان توضیح داد: کالاهای اساسی، تراکتور های جاده ای، ماشین آلات صنعتی و… عمده ترین کالاهای وارداتی از قزاقستان بودند.

لطیفی در پایان گفت: دیپلماسی فعال اقتصادی، توسعه تجاری، تقویت خطوط کشتیرانی و بهره گیری از ظرفیت های ریلی در کنار مزایای ترانزیتی می تواند به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور بینجامد.

گفتنی است همزمان با سفر رئیس جمهور قزاقستان به تهران، یک رام قطار با ۴۲واگن حاوی گوگرد از قزاقستان با عبور از ترکمنستان از مرز اینچه برون استان گلستان  وارد ایران شد و پس از عبور از کشورمان از مرز رازی در استان آذربایجان غربی به مسیرش به مقصد  کشور ترکیه ادامه  خواهد داد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا